Достапни линкови

Заедничка воена вежба на Јужна Кореа и САД


Јужна Кореа и Соединетите американски држави ги отпочнаа заедничките воени вежби и покрај претходните закани од Северна Кореа. Во вежбата учествуваат 3.500 американски и 10.000 јужнокорејски трупи. Официјален Пјонг Јанг се заканил со прекин на соработката со јужнокорејските власти, обвинувајки ги Соединетите американски држави за користење на вежбите со цел да се отпочне нуклеарна војна.
XS
SM
MD
LG