Достапни линкови

Северна Кореа е подготвена за војна


Вежби на војската на Северна Кореа
Северно Корејскиот весник Родонг Синмун јави дека земјата е подготвена за војна против САД и јужниот сосед. Според весникот, војните групи на предната линија, меѓу кои и стратешките ракетни сили влегле во крајната фаза на подготовката и ја чекаат наредбата за напад. Соопштението доаѓа во време на големи тензии на корејскиот полуостров.
Во минатата недела, Северна Кореа најави дека ќе го прекине договорот со кој се стави крај на корејската војна и дека можеби ќе изврши напад со нуклеарно оружје. ОН вчера воведоа нови санкции против Северна Кореа поради нуклеарните тестирања. Пјонгјанг пак е против заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореа.
XS
SM
MD
LG