Достапни линкови

Парламентот го усвои буџетот на Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Пратениците во Иран по доцнење од три месеци го усвоија буџетот на земјата. Одлуката доаѓа откако претседателот Махмуд Ахмадинеџад доцнеше речиси 90 дена со поднесувањето на неговиот предлог буџет. Одложувањето беше во време кога земјата се соочи со засилени санкции од меѓународната заедница, поради спорната нуклеарна програма.
Трета година по ред пратениците не се во можност да го донесат буџетот на почетокот на новата фискална година.
XS
SM
MD
LG