Достапни линкови

Убиен организатор на антивладини протести во Ирак


Антивладини протести во Киркук
Ирачките власти соопштија дека организаторот на антивладините протести во Киркук бил убиен денеска. Според полицијата, врз Бунјан Сабар ал Обеиди, кој бил и потпарол на сунитските демонстранти имало обид за атентат и на почетокот на месецов.
Од минатата година илјадници сунити протестираат против шиитската влада на премиерот Нури ал Малики, бидејќи според нив неодамнешните закони кои биле усвоени го маргинализираат нивното малцинство во земјата.
XS
SM
MD
LG