Достапни линкови

Аунг Сан Су Чи реизбрана за лидер на партијата


Аунг Сан Су Чи
Добитничката на Нобеловата награда за мир Аунг Сан Су Чи е реизбрана за лидер на најголемата опозициска партија во Мјанмар. Таа беше именувана за претседател на Националната лига за демократија на последниот трет ден на одржувањето на конгресот на партијата во Јангон.
На конгресот извршниот одбор беше прширен од 7 на 15 членови, како дел од преструктуриањето со цел да се зацврсти статусот на партијата до изборите во 2015 година.
XS
SM
MD
LG