Достапни линкови

Карзаи-Талибанците секојдневно преговараат со САД


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека претставниците на Талибанците имаат секојдневно преговори со американските власти. Според него, преговорите се одржувале во европските и заливските земји и покрај фактот што Талибанците наводно ги прекинаа контактите со САД во минатата година.
Карзаи додаде дека Талибанците и натаму извршуваат напади во Авганистан со цел да ја покажат нивната сила на САД.
XS
SM
MD
LG