Достапни линкови

Нелсон Мендела на рутински медицински преглед


Нелсон Мендела
Нелсон Мендела бил подложен на редовен медицински преглед во болницата во Преторија. Според соопштението, докторите извршиле некои тестови, при што нема причина за загриженост за здравјето на добитникот на Нобеловата награда за мир.
Мендела, кој има 94 години, беше задржан во болница на речиси три недели во декември поради инфекција на белите дробови и му беше извршена операција за отстранување на камен. Тоа беше неговиот најдолг престој во болница, откако во 1997 година беше ослободен по 27 години поминати во затвор.
XS
SM
MD
LG