Достапни линкови

Референдум на Фокландските острови


Мапа на Фокландските острови
Жителите на Фокландските острови денеска и утре ќе гласаат на референдум за тоа дали територијата треба да остане под водство на Британија. Гласањето ќе се одржи и покрај тензиите, поради тврдењата на Аргентина дека островите се нивни.
Околу 165о регистрирани гласачи ќе имаат право да се изјаснат на референдумот. Се очекува тие да се изјаснат во корист на Британија. За Аргентина референдумот е незаконски.
XS
SM
MD
LG