Достапни линкови

Намален кредитниот рејтинг на Италија


Меѓународната рејтинг агенција Фич го намали кредитниот рејтинг на Италија во услови на политичка неизвесност во земјата по минатонеделните избори. Агенцијата го намали рејтингот на земјата за еден степен од А – на БББ+ со негативни перспективи. Како причина за потегот од Фич ги напоменуваат нејасните резултати од парламентарните избори.
XS
SM
MD
LG