Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ ги повлекува советничките листи во Струга и Кичево


ВМРО-ДПМНЕ побара од Државната Изборна Комисија повлекување на поднесените листи на кандидати за членови на советите на Општина Кичево и на Општина Струга.
Опозициската СДСМ пред неколку дена најави дека ќе ги поддржи градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево и Струга доколку владејачката партија ги поддржи нивните листи за советници во овие градови. ВМРО-ДПМНЕ, исто така, искажа подготвеност за соработка во овие две општини.
Во меѓувреме, како што јави Утрински Весник, власта и опозицијата предводени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ги договорија деталите како ќе настапат на локалните избори во Кичево и Струга.
Опозицијата во Кичево ќе го подржела кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, Благоја Деспотовски, а партиите од македонскиот блок ќе настапат со заедничка советничка листа. Весникот пишува дека македонските партии договориле заеднички настап и на локалните избори и во Струга.
XS
SM
MD
LG