Достапни линкови

МВР ќе ги идентификува и учесниците во денешните протести


Министерството за внатрешни работи соопшти дека ќе ги идентификува и учесниците во денешните протести по што ќе следуваат соодветни пријави. Протестите се организираа преку социјалните мрежи.
Најголем дел од граѓаните, соопшти МВР, покажувајќи висока свест, ги послушаа и почитуваа апелите на Министерството за внатрешни работи, верските заедници и невладините организации и не се приклучија кон протестите кои се организираа преку социјалните мрежи.
Пред Џамијата Јаја Паша, денеска се собраа над сто лица, од кои најголемиот дел малолетни. Истите се упатија кон зградата на Владата на Република Македонија, но во близина на стоковната куќа „Мост“ беа спречени од страна на полициските службеници. Дел од нив започнаа со каменување кон полицијата по што следеше интервенција, а групата се растури. Двајца полициски службеници се пожалија на телесни повреди здобиени од каменувањето, а досега не е пријавена материјална штета, стои во соопштението.
XS
SM
MD
LG