Достапни линкови

Илјадници венецуелци и странски лидери на погребот на Чавез


Venezuela -- Vice President Nicolas Maduro, Nicaraguan first lady Rosario Murillo, Nicaraguan President Daniel Ortega and Venezuelan Foreign Minister Elias Jaua during the funeral of President Hugo Chavez, in Caracas, 08Mar2013
Странски лидери и дипломати се собраа во Каракас на погребот на Уго Чавез на кој присуствуваат и стотици илјади венецуелци кои му одаваат почест на починатиот Претседател. Меѓу другите во Каракас се претседателот на Куба Раул Кастро, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад и Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко.
Инаку за 30 дена ќе бидат одржани избори додека во меѓувреме Ве Де Претседател ќе биде потпретседателот Николас Мадуро. Чавез седум дена ќе биде ставен во статуа за да го видат што повеќе луѓе.
Мадуро изјави дека Чавез ќе биде балсамиран како Хо Ши Мин. Лењин и Мао.


XS
SM
MD
LG