Достапни линкови

Сараево - Сакам секој ден да е 8 март


Активистки од босанската феминистичка фондација „Цуре“, по повод Денот на жените-8 март, организираа протестни настани во Сараево и уште 10 градови во Босна и Херцеговина заради лошата положба на жените во земјата, пренесе агенцијата Анадолија.
Сакаме солидарноста, ненасилството и мирот да бидат секојдневие за сите граѓани и граѓанки на Босна и Херцеговина, беше основната порака на протестот.
Десетици жени прошетаа по улиците на Сараево со транспаренти „Сакам секој ден да е 8 март“, „За среќен живот без насилство“, „Не ми купувај цвеќе, можам да го направам и сама“.
„Ние не го празнуваме 8 март, туку само го одбележуваме. Сакаме да го свртиме вниманието на јавноста во БиХ врз се уште тешката положба на жените, особено на помладите. За нас нема место во извршната и законодавната власт, подложени сме на дискриминација и насилството врз жените, како физичкото, така и психичкото и економското, постојано нараснува“, изјави Јадранка Миличевиќ од фондацијата „Цуре“.
XS
SM
MD
LG