Достапни линкови

Групата млади се разотидоа без поголеми инциденти


архива
Групата млади лица кои по денешната молитва пред Јајапашината џамија се упатија кон Владата, попладнево се разотидоа без поголеми иниценти. Стотината помлади луѓе, меѓу кои и малолетници, на кои им се придружија и неколку повозрасни лица, откако кај поранешната стоковна куќа „Мост“ беа спречени од полицијата да продолжат кон мостот „Гоце Делчев“, преку Бит Пазар се вратија во Чаир и се разотидоа. Некои од нив по пат фрлаа камења и извикуваа пароли, но до посеризни инциденти не дојде. По минатонеделните насилни протести, преку социјалните мрежи имаше повици за нови собири денеска и утре. Полицијата презеде превентивни мерки за спречување на евентуално нови нереди.
XS
SM
MD
LG