Достапни линкови

ОН со нови санкции за Северна Кореа


Гласањето на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореа
Советот за безбедност на ОН јавно гласаше за воведување на нови санкции против Северна Кореа со цел да ја казни земјата за последниот нуклеарен тест. Гласањето за резолуцијата, која беше изготвена од Пекинг и Вашингтон е одраз на меѓународната осуда на земјата.
Санкциите се со цел да се и се отежне на Северна Кореа финансирањето и одржувањето на програмата за вооружување. Американскиот амбасадор во ОН, Сузан Рајс изјави дека санкциите се тешки и ќе ја зголемат изолацијата на Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG