Достапни линкови

Лукашенко ќе присуствува на погребот на Чавез


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Кабинетот на белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти дека тој ќе отпатува во Каракас за да присуствува на погребот на венцуелски претседател Уго Чавез. Лукашенко ги откажа сите јавни настапи на кои требаше утре да присуствува по повод одбележувањето на меѓународниот ден на жената. Белорусија исто така прогласи три дена жалост во чест на Чавез.
Лукашенко беше во добри односи со Чавез, кој често ја посетуваше Белорусија за потпишување на договори за нафта и природен гас.
XS
SM
MD
LG