Достапни линкови

Рускиот суд го обвини балетанот од Бољшој театарот


Павел Дмитриченко
Рускиот суд денеска го обвини балетанот Павел Дмитриченко за предизвикување на тешки телесни повреди и нареди да остане во притвор, поради неговата вмешаност во нападот на директорот на театарот Бољшој Сергеј Филин. Дмитриченко призна дека сакал да го нападне Филин, но дека не сакал да истури киселина врз неговото лице. Тој исто така призна дека го планирал нападот заедно со осомничениот Јури Зарутски.
Полицијата соопшти дека Дмитриченко бил вознемирен, бидејќи Филин не сакал да и додели улога на неговата девојка и дека најверојатно тоа бил мотивот за нападот.
XS
SM
MD
LG