Достапни линкови

Дачиќ-бевме излажани дека Косово е наше


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави дека Србите биле излажани дека Косово е нивно. Коментарот на Дачиќ доаѓа по текстот објавен во неделникот НИН по повод десетгодишнината од смртта и атентатот врз поранешниот премиер Зоран Ѓинѓиќ.
Според Дачиќ, Косово 10 години е табу тема и биле излажани дека територијата им припаѓа на нив. Но, денес српскиот претседател не може да оди во Косово, ни премиерот, ни министрите или пак полицијата и армијата. Единствено, според него, само Србите можат да го напуштат Косово.
XS
SM
MD
LG