Достапни линкови

Џафери-спорот со Грција клучен за напредок во ЕУ и НАТО


Вицепремиерот на владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери
Вицепремиерот на владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери денеска во Брисел изјави дека компромисот со Грција е клучен, ако сакаме да имеме напредок во евроатланските интеграции на земјата. Според него, сите треба да вложат напори да се најде решение за да се деблокира процесот.
Џафери претпладнево имаше средба со известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, со кој разговарал за исполнувањето на обврските од Рамковниот договор, за ситуацијата по постигнувањето на договорот за смирување на политичката криза и за меѓуетничките инциденти.
XS
SM
MD
LG