Достапни линкови

Несогласувања околу влезот на Бугарија и Романија во Шенген


Советот за правда и внатрешни работи на ЕУ, кој денеска и утре ќе заседава во Брисел треба да расправа и за приклучувањето на Романија и Бугарија кон Шенген зоната. Според пишувањето на романскиот весник „Романија либера“. Франција им се приклучи на земјите кои се против Бугарија и Романија да станат членки на безвизната Шенген зона.
Весникот, исто така, наведува се смета дека нема да биде постигнато решение по ова прашање. И австрискиот весник „Остерајх објави напиша дека Франција, исто како Германија и Холандија, е против определување на рок за пристапување на Романија и Бугарија кон Шенген зоната,
Трите држави се незадоволни од борбата против корупцијата во Романија и Бугарија. Според весникот Австрија не е против приклучувањето на двете земји во Шенген, но се залага за постепено пристап.
XS
SM
MD
LG