Достапни линкови

Во Херат прв меѓународен женски филмски фестивал


Фестивал на документарен филм во Кабул - архива
Авганистанскиот град Херат е домаќин на првиот меѓународен женски филмски фестивал. Тој ќе се одржува од денеска до сабота и е во рамките на прославите со кои се одбележува меѓународниот ден на жената 8 Март.
Во неговата организација учествуваат 40 тина национални и меѓународни организации.
Пријавени се околу 100 филма, од кои 40 тина од авганистанска продукција. Целта е да се охрабрат жените да работат во филмската продукција и да се придонесе за добросотобата на жените во Авганистан.
XS
SM
MD
LG