Достапни линкови

Прекинат штрајкот во пакистанскиот град Карачи


Местото каде што беше извршен бомбашкиот напад во Карачи
Штрајкот кој го организираше една од најмоќните политички партии во Пакистан е прекинат. Лидерот на Движењето Мутахида Кауми, Раза Харун изјави дека решиле да преземат таков чекор, бидејќи штрајкот ќе им наштети на жителите, особено на трговците, на нивниот бизнис и на економијата во земјата.
Целта на штрајкот беше да се изврши притисок врз владата да ги уапси одговорните за бомбашкиот напад во Карачи во неделата, при кој загинаа 48 лица.
XS
SM
MD
LG