Достапни линкови

Британија обезбеди помош за сириските бунтовници


Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг
Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека земјата на сириските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад ќе им обезбеди панцири и оклопни возила. Според него, помошта во вредност од 20 милиони долари е неопходна во ситуација на екстремно хуманитарно страдање.
Британија претходно на сириската опозиција и достави генератори и комуникациски уреди во вредност од 14,2 милиони долари.
XS
SM
MD
LG