Достапни линкови

Вулин-Србија не бара Република Српска на Косово


Директорот на српската владина канцеларија за Косово Александар Вулин
Директорот на српската владина канцеларија за Косово Александар Вулин денеска изјави дека Србија на Косово не бара Република Српска, туку формирање Заедница на српски општини која ќе има сопствени овластувања. Вулин коментирајќи ја изјавата на американскиот амбасадор во Србија дека САД не сакаат „ нова Република Српска на Косово“, рече дека тие само бараат Србите на Косово да можат да живеат онака како што сакаат.
Вулин од Призрен порача и дека меѓународната заедница ја создала РС и доколу е незадоволна од својата работа тој проблем треба сама да си го реши.
XS
SM
MD
LG