Достапни линкови

Талибанците убиле 16 авганистански војници


Авганистански војници
Авганистанските власти соопштија дека талибанците убиле 16 авганистански војници во североисточниот дел на земјата. Потпаролот на покраината Бадакшан Абдул Маруф Раскин за Радио Слободен Авганистан изјави дека војниците во понеделникот биле киднапирани и дека биле убиени во Вардуј.
Според него, тамошните старешини биле во можност да преговараат за ослободување на други 7 војници од истиот регион.
XS
SM
MD
LG