Достапни линкови

ЕУ го казни Мајкрософт со 561 милион евра


Илустрација
Европската комисија го казни Мајкрософт со 561 милион евра поради нарушување на условите од антимонополскиот договор. Американскиот компјутерски гигант ги прекршил условите кога меѓу мај 2011 година и јули 2012 на интернет корисниците не им понудил избор на пребарувачи. Како резултат на тоа околу 15 милиони корисници на Виндоус во ЕУ можеле да го користат само Интернет Експлорерот.
Според Макрософот причината за неисполнување на договорот била техничка грешка.
XS
SM
MD
LG