Достапни линкови

ИСАФ нема да ја објавува бројката на талибански напади во Авганистан


Војници на ИСАФ во Авганистан
ИСАФ соопшти дека нема повеќе да ја објавува бројката на нападите на Талибанците во Авганистан. Одлуката доаѓа по една недела откако ИСАФ објави дека извештајот во кој е наведено дека во 2012 имало пад од 7 отсто на нападите е погрешен и дека бројката воопшто не била намалена.
Од ИСАФ очекуваат дека информациите за нападите на Талибанците ќе бидат и во иднина неточни, бидејќи авганистанските сили продолжуваат да ја прошируваат својата лидерска улога на бојното поле.
XS
SM
MD
LG