Достапни линкови

Албанија на референдум за клучните закони


Албанскиот премиер Сали Бериша.
Албанскиот парламент денеска го одобри предлогот на владата за одржување референдум за три клучни закони, чие усвојување ЕУ и го постави на земјата како услов за доделување на кандидатски статус. На гласањето не присуствуваше опозицијата која го напушти законодавниот дом по обраќањето на премиерот Сали Бериша, кој предложи координаторите на пратеничките групи да постигнат консензус за усвојување на законите.
Според Бериша, со блокирањето на законите опозицијата направила колосална штета врз имиџот на земјата.
XS
SM
MD
LG