Достапни линкови

Газа - откажан маратонот по забраната на Хамас за учество на жени


Обединетите Нации го откажаа меѓународниот маратон во Газа откако владеачкиот Хамас не дозволи во трката да учествуваат жени.
Станува збор за третиот маратон, кој се одвива по целата должина на брегот, а оваа година се пријавиле 800 натпреварувачи од кои речиси половина жени. Агенцијата за бегалци на ОН режи да го откаже маратонот по одлуката на Хамас кој владее со Газа од 2007 по борбите со Фатах.
XS
SM
MD
LG