Достапни линкови

Рекорден број на милијардери на листата на Форбс


Магазинот Форбс ја објави листата на најбогати луѓе во 2013 година со рекордна бројка од 1426 милијардери во светот. На листата има нови 210 милијардери од 42 земји. Шест лица биле отфрлени од последното ранкирање, а осум починале. Бројката на жени милијардерки пораснал од 104 на 138.
Мексиканскиот бизнис магнат Карлос Слим со богатство од 73 милијарди повторно се наоѓа на врвот на листата. На второто место е коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс со вредност од 67 милијарди.
XS
SM
MD
LG