Достапни линкови

Кери-Вашингтон ќе работи на поттикнување на бунтовниците во Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека Вашингтон ќе работи на поттикнување на сириските бунтовници, но не и на нивно вооружување. По серијата на средби со лидерите на арапските земји Кери и неговиот саудиски колега принцот Сауд ал Фаисал го потенцираа правото на Сиријците да се бранат. Кери додаде дека сириската опозиција мора да се осигура дека оружјето кое го добиваат нема да заврши во погрешни раце.
Саудиска Арабија и другите богати сојузници од Заливот ги поддржуваат бунтовниците во Сирија и се претпоставува дека ги снабдуваат со оружје.
XS
SM
MD
LG