Достапни линкови

Убиен еден од лидерите на Ал Каеда во Мали


Француските трупи во Мали
Францускиот адмирал Едвард Џилауд изјави дека најверојатно еден од лидерите на Ал Каеда, Абу Зејд бил убиен во воена операција на француските и канадските сили против исламските милитанти во Мали. Зејд се верува дека стоел зад киднапирањето на неколку странци во Мали.
Адмиралот додава дека треба да бидат внимателни со извештаите дека бил убиен Моктар Белмоктар, кој е лидер на Ал Каеда во Северна Африка.
XS
SM
MD
LG