Достапни линкови

Избори во Кенија, 15 загинати пред почетокот на гласањето


Кенија, 04.03.2013
Во Кенија денеска се одржуваат избори, кои се сметаат за клучни за таа африканска земја. Се гласа за претседател на државата, за пратеници, а истовремено се одржуваат и локални избори. Најмалку 15 лица биле убиени, вклучувајки и неколкумина полицајци, во насилствата на неколку часа пред почетокот на гласањето. На претседателските избори во Кенија, во 2007-ма година, во насилствата загинаа над илјада луѓе.
XS
SM
MD
LG