Достапни линкови

Израел: Иран купува време за нуклеарна бомба


Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иран ги користи нуклеарните преговори за да „купува време“ за изградба на нуклеарна бомба. Забелешката на Нетанјаху доаѓа по неделните раговори на Иран со шест светски сили кои завршија безуспешно.
Израелскиот министер за одбрана, Ехуд Барак ги повтори истите сомневања во Вашингтон, дека дипломатијата ќе даде резултати во стопирање на нуклеарните амбиции на Иран. Израел се закани дека ќе го нападне Иран ако дипломатијата не даде резултати.
XS
SM
MD
LG