Достапни линкови

Кери му порача на Морси понапорно да работи за единство на Египет


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери на египетскиот претседател Мухамед Морси му истакнал дека треба да работи понапорно и да направи компромис за да ја премости политичката поделеност во земјата. Кери вчера вети и дополнителни 250 милиони долари за помош на Египет.
Во соопштението објавено по нивната средба е наведено дека Морси треба да го врати единството, политичката и економската стабилност на Египет.
XS
SM
MD
LG