Достапни линкови

Убиени 20 припадници на Боко Харам во Нигерија


Властите на Нигерија соопштија дека најмалку 20 исламски милитанти биле убиени додека се обидувале да нападнат воена база во североисточниот дел на земјата. Според нив, вооружена група на мажи со калашникови и ракетни гранати ги нападнале воените позиции. Сите загинати биле припадници на радикалната терористичка мрежа Боко Харам.
Според сведоците најмалку еден цивил бил убиен за време на борбата.
XS
SM
MD
LG