Достапни линкови

Протести во Бугарија против сиромаштија и корупција


Протестите против цената на струјата во Бугарија
Илјадници луѓе денеска протестираа во Бугарија поради сиромаштијата и корупцијата во земјата. Протестите се одвиаа низ неколку градови во Бугарија, како Софија, Пловдив, Бургас, Благоевград. Најголемиот протест на кој излегле одколу 50 илјади луѓе бил во Варна.
Премиерот Бојко Борисов поднесе оставка од функцијата заедно со владата на 27 февруари по двонеделните насилни протести. Тој ќе остане на функцијата додека не биде назначена привремена влада до изборите на 12 мај.
XS
SM
MD
LG