Достапни линкови

Вилсон-можност за Македонија за членство во НАТО во 2014


Извршниот потпретседател на Атланскиот совет на САД, Дејмон Вилсон изјави дека јунскиот самит на НАТО во Брисел веројатно нема да донесе можност за расправа за членството на Македонија, но додава дека следната можност ќе се укаже набргу, веќе во 2014 година кога ќе се одржи редовен самит.
Според него, со малку труд од страна на Вашингтон, Европската Унија, Скопје и Атина, може да се дојде до решение на спорот за името што би ја отворило врата за македонското членство. Вилсон смета дека решението би можело да се случи и за време за мини-самитот во 2013 година, а секако дека може да се случи до 2014 година.
XS
SM
MD
LG