Достапни линкови

Карзаи со осуда до НАТО за убиство на две деца


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го осуди хелихоптерскиот напад на НАТО при кој по грешка беа убиени две деца на возраст под седум години за кои се мислело дека се талибанци. Двете деца одгледувале добиток и собирале дрва кога загинале од нападот во покраината Урузган.
НАТО силите соопштиja дека преземаат целосно одговорност за трагедијата.
XS
SM
MD
LG