Достапни линкови

Валеса против полските геј пратеници


Лех Валеса
Поранешниот лидер на полското движење Солидарност Лех Валеса предизвика негодувања во јавноста поради неговиот предлог геј пратениците да седат позади во Парламенот или зад некој ѕид. Говорејќи на полска телевизија Валеса рече дека пратениците кои се геј треба да го прифатат малцинскиот статус и да се адаптираат.
Коментарот на Валеса е по низата дебато во полскиот парламент за легализирање на граѓанските партнерства на геј и хетеросексуалните парови.
XS
SM
MD
LG