Достапни линкови

Задари ја брани одлуката за изградба на гасовод со Иран


Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари
Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари изјави дека одлуката на владата да изгради гасовод заедно со Иран е од национален интерес, како што бил и договорот со Кина да работи со пристаништето Гавадар. Коментарот на Задари дојде по неговата посетата на Техеран на кој се финализираше договорот со Иран.
САД се против проектот, бидејќи ќе го изолира Иран економски и поради стравувањата дека земјата можеби ќе биде во можност да создаде нуклеарно оружје. Техеран ги негираше обвинувањата.
XS
SM
MD
LG