Достапни линкови

Убиен командант на Ал Каеда во Мали


Моктар Белмоктар
Војската на Чад соопшти дека го убила командантот на Ал Каеда Моктар Белмоктар во северениот дел на Мали. Белмоктар ја презема одговорноста за крвавиот напад врз гасна централа во Алжир во јануари при кој загинаа повеќе од 60 лица, меѓу кои и многу странски работници.
Според соопштението, Белмоктар бил убиен вчера за време на нападот на една терористичка база, при што загинале и други припадници на терористичката организација.
XS
SM
MD
LG