Достапни линкови

Иран: Асад е легитимен претседател на Сирија


Министерот за надворешни работи на Иран изјави оти Техеран очекува Башар ал Асад да остане сириски претседател до изборите наредната година. Оваа изјава тој ја даде пос средбата со неговиот ситриски колега кој е во посета на Техеран Иран е најблизок регионален сојузник на Сирија. Сириските власти ја осудија изјавата на амриканскиот државен секретар, Џон Кери, дека ќе и обезбеди поддршка на сириската опозиција во опрема, храна и финансиски средства.
XS
SM
MD
LG