Достапни линкови

Обама најавува посета на Русија


Американскиот претседател Барак Обама ќе отпатува во Санкт Петербург во септември на самитот на Г20. Во соопштението што го објави Белата Куќа се потврдува и неговото присуство на самитот на Г8 во Северна Ирска во јуни. Потврдата за неговото присуство на двата самити следи по претходниот телефонски разговор меѓу Обама и рускиот претседател Владимир Путин. Белата Куќа и Кремљ потврдија дека двајцата претседатели ќе се сретнат на маргините на двата самита. Односите меѓу Вашингтон и Москва се затегнаа по неколку прашања почнувајќи од разликите околу решавањето на сирискиот конфликт па до забраната за присвојување руски деца од страна на американски семејства.
XS
SM
MD
LG