Достапни линкови

Филе по Груевски, Црвенковски, Ахмети на средба и со Иванов


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит и поранешниот претседател на ЕП Јиржи Бузек, по средбата во Владата со премирот Никола Груевски, попладнево во ЕУ Инфо центарот имаа одвоени разговари со лидерите на СДСМ Бранко Црвенковски и на ДУИ Али Ахмети.
Закажаната прес-конференциоја на Филе во 13:30 часот е одложена за подоцна во текот на денов. Еврокомесарот по средбите со Црвенковски и со Ахмети се упати на состанок со претседателот Ѓорге Иванов без да даде изјава за медимуите.
Изјава не даде ниту Ахмети. Црвенковски, пак, на заминување кратко рече дека разговорите траат, без да изнесе повеќе детали.
Филе претпладнето најпрвин се сретна со премиерот Груевски. На средбата, како што соопшти владината прес-службата, беа реафирмирани посветеноста и заедничките интереси за надминување на предизвиците согласно принципите и јавно искажаните ставови.
XS
SM
MD
LG