Достапни линкови

Ердоган под „оган“ поради коментарите за ционизмот


Tурскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Американски официјален претставник изјави дека државниот секретар Џон Кери "ќе изрази загриженост" во врска со коментарите од турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека ционизмот е "злосторство против човештвото".
Говорејќи пред денешната посета на Анкара, Кери, коментарите на Ердоган, ги нарече навредливи. Ердоган имено на конференција на ОН во Виена пред два дена рече дека исламофобијата треба да се смета за злосторство против човештвото исто како и ционизмот, анти-семитизмот, и фашизмот. Во четвртокот, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги нарече коментарите на Ердоган темни и лажливи. Портпаролот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, ги опиша како несреќни и штетни поделби. Турција беше само еднаш муслиманска држава Израел сојузник, но односите се влошија нагло во последниве години.
XS
SM
MD
LG