Достапни линкови

Напади со автомобили бомби во Ирак


Два автомобили бомби експлодирале денеска на пазар во ирачкот град Диванија, при што неколку лица загинале, а 30-тина биле повредени. Засега никој не ја превзел одговорноста за нападот, но сунитските бунтовници ги интензивираа нападите во последно време во обид да ја соборат владата во која доминираат шиитите. Вчера во Багдад и во северен Ирак, во неколку бомбашки напади, најмалку 26 луѓе беа убиени а околу 60 повредени.
XS
SM
MD
LG