Достапни линкови

Франција и Русија со ист став за Сирија


Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Франсоа Оланд
Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Франсоа Оланд на зедничката прес конференција по нивната средба во Москва изјавија дека ја имаат истата цел за Сирија, да се избегне распад на земјата. Путин рече дека и покрај нивните разлики двете земји се за одржување на Сирија како демократска држава.
Но, според Оланд, тука е прашањето како да се стигне дотаму преку политички дијалог во кој нема да биде вклучен претседателот Башар ал Асад. Русија долго време ги отфрла меѓународните повици за оставка на Асад.
XS
SM
MD
LG