Достапни линкови

Бенедикт го напушти Ватикан на неговиот последен ден како папа


Заминувањето на папата Бенедикт од Ватикан
Папата Бенедикт 16 го напушти Ватикан на неговиот последен ден како поглавар на римокатоличката црква. Осумдесет и петгодишниот Бенедикт беше префрлен со хелихоптер до неговата резиденција во близина на Рим.
Неговиот заменик кардиналот Тарчизио Бертоне привремено ќе биде на функцијата додека не биде избран новиот папа. Бенедикт е првиот понтиф кој дава оставка во изминативе шест векови.
XS
SM
MD
LG