Достапни линкови

Опозицијата го спречи говорот на Тачи во косовскиот парламент


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Опозициските пратеници од движењето „Одлучи сам“ на денешната седница го спречија говорот на косовскиот премиер Хашим Тачи на кој требало да го изнесе извештајот за петтата рунда преговори со неговиот српски колега Ивица Дачиќ во Брисел.
Пратениците на говорницата поставиле транспарент со мапа на Косово, на која Митровица била означена со црвена боја и пишувало „Косово на Тачи“. Пратеникот Висар Имери изјави дека без било какви консултации Тачи ја продава и ја дели нивната земја. Според него, тоа го направиле за да го разбудат народот на Косово.
XS
SM
MD
LG